Slider

Horgolt sapkák bélelése

október 26, 2014

Újra itt a sapkaszezon!! Szenvedélyes horgolók biztos nem bírnak magukkal, és készítenek egy-egy új darabot. Ha kisgyerkőcnek horgolok sapkát, azt ki is bélelem, hogy a szél ne fújjon keresztül rajta. Ha ez a terv, akkor bizony fontos, hogy kicsit tágabbra, nagyobbra horgoljuk a sapkát, mert még a bélésnek is bele kell férnie.

Panna tavalyi baglyos sapkáját polárral béleltem ki. Jó meleg, szép színekben lehet kapni és nem bomlik a széle, nem kell letisztázni. Ezt a sapkát vastag fonallal horgoltam, jó meleg volt bélés nélkül is, de mivel a leghidegebb téli napokra szántam, így szabtam hozzá bélést.

Nem az egész sapkába tettem bélést, hanem csak a sapka alsó két-harmadába. A csúcsot nem béleltem ki, mert  a polár anyag nem annyira rugalmas, ezzel bélelve a sapka nem tud úgy nyúlni. A bélést csak a sapka "aljához varrtam hozzá, a felső részét csak néhány helyen öltöttem hozzá. Így a horgolás rugalmassága megmaradt, és Panka hosszú haja copfban is a sapka alá fért.




A sapkát egyszerűen ráfektettem az anyagra és körberajzoltam, persze ráhagytam egy-egy centit. Tehát körberajzoltam először a hátoldalát a fülesekkel együtt, majd az elejét a fülesekig. A két részt összevarrtam és belepróbáltam a sapkába. Amikor minden passzolt, egyszerűen kézzel hozzávarrtam a sapkához úgy, hogy egy sor horgolást kihagytam a szélén és az alá került. A polár anyag vágott szélét behajtottam, és végigvarrogattam. A képeken jól látszik. Biztos van profibb megoldás is, de így is  nagyon megfelelt.


Van egy másik lehetőség is. Nemrég varrtam Vincének egy sapkát jersey anyagból.
(A képen Pannán látható, mert Vince nem volt fotózkodós hangulatban.)
Vincének nem volt átmeneti sapkája és találtam egy jó szabásmintát. Ez alapján nagyon könnyű megvarrni, ha tudsz varrógépet használni.
Rugalmas pamutból, vagy puha jersey-ből egy egyrétegű sapkát, mint bélést hozzá lehet a horgolt sapkához varrni. Ehhez nincs képem, mert nem próbáltam, de kézenfekvő megoldásnak tűnik :)


Az ebből a szabásmintából varrt jersey sapka jó a 4 és fél éves kisfiamra és a 9 éves leányzómra is. De arányosan lehet nagyítani is. Ha lehagyjuk a szegélyt nagyon jó sapkabélés lesz belőle. A szabásmintát ki kell nyomtatni és ki kell vágni. Az anyagot félbe kell hajtani és a szabásmintát ráfektetve, rátűzve kivágni. Széthajtani az anyagot és a képek alapján összevarrni a "szirmokat".
A német blogban a hölgy egy kifordítható sapkát varr, két réteg jersey-ből, de nekünk egy réteg is elég.






Ovis ágyhuzat applikálás, díszítés

október 06, 2014






Vince most kezdte az ovit szeptemberben. Nagy lépés ez minden kisgyerek számára és az anyukák szíve is tele van aggodalommal. Szerettem volna neki megkönnyíteni a kezdést és próbáltam felkészíteni, hogy minél könnyebben megszokhassa az új környezetet.



Kitaláltam, hogy megvarrom én az ágyhuzatát, amit az oviba viszünk. Ezt az ötletet félig-meddig a szükség hozta, mert nem kaptam megfelelő méretű ágyneműt, vagy ami volt az nagyon nem tetszett.
Volt egy hófehér krepp paplan huzatom, aminek hatalmas lyuk volt a sarkán. (Egy jól megtömött mosógép okozta a galibát :( )  Egyszerűen kisebbre varrtam a huzatot, az ovis takaró méretére. Ezt szerettem volna kis képekkel díszíteni.









A képecskéket együtt választottuk ki az internetről. Sok hasonló figurát lehet találni, csak kutatni kell kicsit.  pl itt: Pinterest
Én igyekeztem minél egyszerűbbet felkínálni Vincének, szerény varrási tudományomat ismerve.

Free Applique Patterns | GG Designs Embroidery - FREE Love Applique (Powered by CubeCart)free elephant applique template - Google Search


A képeket aztán felnagyítottam, kinyomtattam, majd sablonként használtam az anyagdarabok kivágásához. Vincével közösen választottuk ki, hogy melyik anyag melyik állatka teste, feje, tolla legyen.

Rárajzoltam a sablon segítségével az anyagra a mintákat, de még nem vágtam ki. Ha vékonyka az anyag, nagyon nagy segítség, ha egy közbélést vasalunk rá az anyagra, így kicsit merevebb lesz (nem szükséges).

Ezután egy felvasalható "ragasztót" vasaltam rá a mintákra. Nem tudom mi a neve ennek  ragasztócsíknak. Nadrágok felvarrásánál is nagy segítség lehet. Ez egy ragasztó háló, egyik oldalán papírral, ami erről az oldalról vasalható, majd a papírt lehúzva egy másik szövethez ragaszthatom (vasalással). Tehát rávasaltam ezeket a ragasztócsíkokat a motívumokra, és csak azután vágtam őket ki. Kivágás után, megterveztem a képecskét, gombostűvel rögzítettem, majd egyenként felvasaltam őket a huzatra. (persze a gombostűket előtte kivettem)

(Igen itt nagyon hiányoznak a képek, de legközelebb, ha applikálok, ígérem fotózom a munkafolyamatot.) 

Így már "nagyon" könnyű dolgom volt a felvarrásnál. Bizony fel is kell varrni, mert nem csak hogy így sokkal szebb, de ez a vasalós ragasztócsík nem tart örökké.



Cikk-cakk varrással végig haladtam a széleken. Hát, azt kell mondjam itt is igaz, hogy gyakorlat teszi a mestert, mert az első darabok elég gyatrák...., de minden alkalommal szebben sikerül. Ez volt az első applikációm és meg se merem közelről mutatni, de készítettem egy textil, applikált könyvborítót is, és az már egészen vállalható :D

Aki csak egy picit tud varrógépen varrni (mint én), az nyugodtan kipróbálhatja. Lehet utánozni!!

Vince nagyon boldog volt, mikor elkészült a takaró, simogatta, este azzal takarózott a kanapén, mindenkinek megmutatta, így talán jóleső érzéssel bújik bele alváskor az oviban.










Üzemeltető: Blogger.
Theme Designed By Hello Manhattan
|

COPYRIGHT © Anett Gelencsér

COPYRIGHT © Anett Gelencsér